!!ازدواج!!

 

 
جمعه ۱۸ فروردین ،۱۳۸٥

عوامل تأثيرگذار بر ازدواج‌هاي ناموفق

سلام

اميدوارم كه ايام بر وفق مرادتان بگذرد. اين روزها بيشتر از اينكه دست و دلم به قلم زدن برود، ترجيح مي‌دهم تا داشتني‌هاي مجموعه‌ام را با شما سهيم شوم. همچون بسياري ديگر، منبع اين مطلب را هم نيافتم. ولي از قديم گفته‌اند كه بدنبال اين نباش كه ببيني صاحب كلام كيست؟  بلكه ببين خود كلام چيست؟

 

 

 

 

 

عوامل تأثيرگذار بر ازدواج‌هاي ناموفق

 مقدمه

       خانواده نخستين سنگ‌بناي اجتماع، طبيعي‌ترين نهاد اجتماعي و همزاد انسان شمرده مي‌شود. جامعه بشري بدون خانواده برپا نمانده و تشكيل خانواده با وجود تنوع مذهبها، فرهنگها، عرفها و آداب اجتماعي، يك پديده طبيعي و فطري است؛ ليكن در هيچ دور‌هاي مانند عصر ما، خطر انحلال، كانون خانواده را تهديد نكرده است.

در طي سال‌هاي گذشته  شاهد روند روبه رشد طلاق از يكسو و كاهش قبح اجتماعي آن در بين افكار عمومي از سوي ديگر هستيم. در طي سال‌هاي اخير اكثر كشور‌هاي جهان در جهت تسهيل امر طلاق اقدام كرده‌اند. جامعه ايران، جامع‌هاي است كه بي‌شك در حال تجربه روند‌هاي نوسازي است. امواج تجدد به كشور ما نيز رسيده و جنگ ميان سنت و مدرنيته چندي است در جامعه ما نيز آغاز شده است. اين گسست (البته نه گسست كامل) از سنت و بازخواني مدرنيته از جهان، داراي تبعاتي بي‌شمار است. تبعاتي همچون جدايي زن و شوهر، فرارمغزها، فرار دختران و. .. كه همه آنها منجمله افزايش طلاق قابل تأييد نيست.

اكثر رسانه‌‌هاي عمومي و كارشناسان بهداشت رواني سعي دارند با نشان دادن تصويري مهلك و سراسر منفي از طلاق، به خيال خود يكي از معضلات اجتماعي را حل كنند. راه‌حلشان چيست؟ تبليغ اين دست شعارها كه: همسران بايد با يكديگر با مدارا برخورد كنند يا جوانان در انتخاب همسر دقت كنند و يا با ايمان و اخلاق، همديگر را تحمل نمايند. اما، آنان به اين مسأله توجهي ندارند كه بالارفتن آمار طلاق در هر جامع‌هاي گوياي سست‌شدن نهاد خانواده و عواقب ناخوشايند آن براي اعضاي خانواده مي‌باشد.

شايد دغدغه اين باشد كه، اين وضعيت در حال گذر تا برقراري شرايط تثبيت‌شده مدرن (به رسميت‌شناختن تفاوت در سليقه افراد در ايجاد نوع خانواده دلخواه) تا چه ميزان مي‌خواهد از جامعه ايراني قرباني بگيرد؟ چقدر بايد در راه رسيدن به مدرنيته، با داشتن كودكان طلاق، زن‌هاي آواره و. ..، رنج و درد گروهي بسيار از افراد جامعه را شاهد باشيم؟ آيا نبايد روند‌هاي نوسازي را بدليل اينگونه تبعات مخربش از حركت بازداشت؟ مقصر واقعي در اين ميان كيست؟

   عوامل تأثيرگذار بر ازدواج‌هاي ناموفق

ازدواج يا انتخاب همسر، پيمان مقدسي است براي زندگي مشترك بين زن و مرد كه طبق قوانين الهي تجويز شده و هدف آن آرامش و آسايش بهتر و بيشتر از زندگي، مهر و محبت، گذشت، فداكاري و همچنين بقاي نوع مي‌باشد. ازدواج وسيله‌ آرامش و آسايش است، ولي زماني‌ كه عجولانه و كوركورانه انجام نگرفته باشد! بايد قبل از ازدواج به اصل تناسب توجه داشت، يعني دختر و پسري كه مي‌خواهند باهم ازدواج كنند، بايد از جهات بسياري متناسب يكديگر باشند. مانند تناسب در جهات روحي، اجتماعي، آموزشي، خانوادگي، سني، اقتصادي و. .. . اگر در ازدواج به اين جهات توجه نشود، ممكن است در آينده زندگي آنها از هم بپاشد و به جدايي و طلاق منجر شود.

در اين مجال سعي بر آن شده كه عوامل تأثيرگذار بر ازدواج‌هاي ناموفق شناخته شوند تا با شناسايي اين عوامل شايد توانسته باشيم گامي هرچند كوچك در راستاي موفقيت و خوشبختي زوجها و خانواده‌‌هاي ميهن عزيزمان برداشته باشيم. لازم بذكر است كه عواملي كه ذكر خواهد شد لزوماً دربرگيرنده مسأله طلاق نبوده بلكه وضعيت خانواده‌‌هاي ي را كه كارشان هنوز به طلاق كشيده نشده، ولي نتوانسته‌اند ازدواج موفقي داشته باشند، نيز مد نظر مي‌باشد. به عبارت ديگر سعي شده عوامل تأثيرگذار بر ازدواج‌هاي ناموفق شناسايي شوند نه عوامل تأثيرگذار بر ازدواج‌هاي منجر به طلاق.

بخش اول : عوامل تربيتي و آموزشي

منظور از عوامل تربيتي و آموزشي، عواملي است كه در تربيت كودكان نقش بازي مي‌كنند تا بتوانند كوكان را از مراحل مختلف رشدي عبور داده و به سن جواني و مرحله انتخاب همسر رهنمون سازند. توسط اين ديدگاه، ما بصورت تاريخچ‌هاي به زندي افراد نگاه مي‌كنيم تا دريابيم كه چه عواملي مي‌توانند دست‌به‌دست هم بدهند تا افراد نتوانند ازدواج موفقي داشته باشند.

عواملي كه در اين بخش مدنظر بوده‌اند به شرح زير قابل بررسي‌اند:

1.   اتفاقات دوران جنینی   

2.   اتفاقات بعد از تولد   

  1. آموزشهای لازم جهت تشکیل خانواده

 1 اتفاقات دوران جنيني

بي‌شك علم ثابت مي‌كند كه در دوران جنيني، عواطف جنين مستقيماً تحت تأثير عواطف مادر قرار مي‌گيرد (تأثير هورموني). مطمئناً فردي در زندگي خود موفق مي‌شود كه در تاريخچه رشدي خود، دوران جنيني سالم و موفقي را پشت سر گذاشته باشد. عواطف نرمال و سالم مادر در اين دوران باعث خواهد شد كه جنين، بعداز تولد داراي عواطف سالمي باشد. نقش پدر خانواده نيز در دوران جنيني كمتر از مادر نيست. پدر بعنوان مدير خانواده مي‌تواند با فراهم نمودن محيطي آرام و سالم، مقدمات سالم بودن عواطف مادر را فراهم نمايد. مادر در اين دوران نياز بيشتري به مهر، محبت و آرامش از سوي اطرافيان بويژه پدر خانواده دارد تا بتواند اين دوران را با آرامش روحي و رواني پشت‌سر بگذراند. زن و شوهر اگر همديگر را درك كنند و به يكديگر عشق و علاقه نشان دهند، نه تنها زندگي‌شان شيرين خواهد شد، بلكه به خاطر همين مهر و صفا، بچه‌‌هاي خوب و سالمي را به جامعه تحويل خواهند داد. شوهري كه بخصوص در دوران بارداري همسرش، به او محبت زياد ابراز دارد، نه تنها مادر، كودك سالمي بدنيا خواهد آورد، بلكه حتي عمل زايمان را نيز به راحتي پشت‌سر خواهد گذاشت و اين عوامل دست‌به‌دست هم خواهند داد تا كودكي با عواطف كاملاً سالم متولد شود.

2 اتفاقات بعد از تولد

بعد از تولد كودك، اختلاف بين زن و مرد و بي‌مهري بين آنها روي تربيت كودك نيز تأثير سوء بسياري دارد. كودكي كه شاهد اختلاف والدين خود مي‌باشد و مادر مهربان خود را مورد بي‌مهري پدر احساس مي‌كند، ممكن است نفرت نهاني و كينه دائمي نسبت به پدر خود پيدا كند و ممكن است از راه همانندسازي، خويش را همانند پدر و مادر سازد و بطور ناخودآگاه از آنها پيروي كند و بي‌مهر و بي‌عاطفه به بار آيد. با اين توضيح پرواضح است كه رابطه والدين با يكديگر و از آن مهمتر رابطه والدين با كودك بر روحيات كودك تأثير مستقيم مي‌گذارد و كودك در اين دوران كه يكي از بحراني‌ترين دوران كودك از نظر تربيت و يادگيري است، مي‌آموزد كه چگونه با افراد رابطه برقرار كرده و با آنها به چه نحو در تعامل باشد. پس اهميت اين دوره نيز به همگان روشن و واضح است كه فردي مي‌تواند آينده موفقي داشته باشد كه اين دوره را نيز با موفقيت به پايان برساند.

3 آموزش‌هاي لازم جهت تشكيل خانواده

 هر فردي خواه‌ناخواه داراي يك گروه آموزشي و تربيتي است كه در جامعه كنوني و خصوصاً در كشور ما اين گروه آموزشي عبارتند از : خانواده، مدرسه و رسانه‌‌هاي گروهي. با ورود كودك به دوران مدرسه، دوره جديدي در زندگي فرد شروع مي‌شود. كودك در اين دوره كه تا دوره انتخاب همسر ادامه مي‌‌يابد، تدريجاً با شيوه‌ها و ملاك‌هاي همسرگزيني آشنا مي‌شود و در اين راستا از مثلث گروه آموزشي، آموزش‌هاي ي را دريافت مي‌كند. در ادامه به بررسي هريك از اين عوامل مي‌پردازيم:

خانواده

در حال حاضر در كشور ما كمتر خانواد‌هاي وجود دارد كه بتواند مسئوليتش را در اين زمينه به خوبي و با موفقيت به انجام برساند چرا كه با شكافي كه ميان نسل قبلي و نسل حاضر از لحاظ فرهنگي ايجاد شده، با چند نوع خانواده مواجه هستيم؛

نوع اول را خانواده‌هائي تشكيل مي‌دهند كه اصلاً به كودكانشان نمي‌توانند در زمينه انتخاب همسر آموزش‌هاي لازم را بدهند. از عوامل اين مسأله مي‌توان به فقر فرهنگي، اجتماعي خانواده ‌هاي مذكور اشاره كرد كه باعث مي‌شود افرادي ناآگاه و ناموفق تحويل جامعه گردد.

نوع دوم را خانواده‌‌هاي ي تشكيل مي‌دهند كه بر اين مسأله آگاهند كه بايد فرزندانشان را نسبت به آينده و مسأله انتخاب همسر آموزش داده و آماده نمايند ولي قسمت اعظم اين گروه روش انتخاب همسر و زندگي خودشان را به فرزندانشان آموزش مي‌دهند كه اين گروه نيز با توجه به شكاف فرهنگي ايجاد شده در جامعه كنوني، تنها توانسته‌اند آموزش‌هاي تاريخ گذشته خود را به فرزندانشان انتقال دهند. هرچند كه اين نوع تربيت شايد در زمان خودش توأم با موفقيت بوده است، وليكن اكثر افرادي كه در اين نوع خانوده‌ها بزرگ مي‌شوند داراي آگاهيها و ملاك‌هاي درستي نسبت به امر انتخاب همسر و تشكيل زندگي مشترك نمي‌باشند.

نوع سوم را خانواده‌‌هاي ي تشكيل مي‌دهند كه متأسفانه تعدادشان در جامعه ما خيلي پائين است و اين نوع، خانواده‌‌هاي ي هستند كه بطور آگاهانه و با استفاده از دانش فرهنگي و اجتماعي به‌روز، مي‌توانند فرزندانشان را با آمادگي‌‌هاي لازم نسبت به آينده و مسأله انتخاب همسر، تحويل جامعه دهند.

با اين توصيف، اهميت نقش آموزش‌هاي خانواده روي فرزندان بر همه آشكار مي‌شود و طبق اين طبقه‌بندي مي توان نتيجه گرفت كه يكي از مهمترين عوامل تأثيرگذار بر ازدواج‌هاي ناموفق، به نوع خانواده‌ها و روش آموزشي آنها برمي‌گردد.

مدرسه

مدرسه نيز در دور‌هاي خاص از زندگي هر فرد، نقش اول را در زمينه آموزش بازي مي‌كند(حتي بيشتر از خانواده). كودك با ورود خود به محيط مدرسه، قدم در اجتماعي‌شدن بيشتر برمي‌دارد. نقش مدرسه نيز در جهت ارائه آموزش‌هاي لازم به افراد بر هيچكس پوشيده نيست. مدرسه مي‌تواند با آموزش مهارت‌هاي اجتماعي، آموزش نقش‌پذيري و. .. كمك قابل‌توجهي به افراد ارائه نمايد. ولي متأسفانه در جامعه كنوني و باتوجه به روش آموزشي حاكم بر مدارس و آمار روزافزون طلاق در ميان زوجين، بطور كامل آشكار است كه مدارس نمي‌توانند از عهده اين مسئوليت خود برآيند. همه يقين داريم كه در مدارس به آموزش مهارت‌هاي اجتماعي كمتر توجه مي‌شود و اين خلاء مشكلات زيادي مي‌تواند براي افراد در آينده بوجود آورد.

رسانه‌‌هاي گروهي

نقش آموزشي رسانه‌‌هاي گروهي، خصوصاً مهمترين آنها، تلويزيون، بر هيچكس پوشيده نيست. در جامعه كنوني شايد به جرأت مي‌توانيم بگوئيم كه قوي‌ترين عامل فرهنگ‌ساز همين تلويزيون مي‌باشد كه كودكان از همان سنين اوليه با آن همراه مي‌شوند و بيشتر اوقات زندگي‌شان را صرف آن مي‌كنند. برنامه‌‌هاي تلويزيوني، بخصوص فيلم‌هاي ي كه پخش مي‌شوند اگر با منطق و اصول صحيح توليد شوند به شك مي‌توانند راهكار خيلي قدرتمندي باشند براي فرهنگ‌سازي.

تحقيقات زيادي نشان مي‌دهند كه تلويزيون مي‌تواند حتي خلاء‌‌هاي ايجاد شده توسط خانواده و مدرسه را نيز پُركند. با اين توضيح كه برنامه‌‌هاي تلويزيوني مي‌توانند فرهنگ صحيح تشكيل خانواده و رواج ملاك‌هاي صحيح ازدواج را برعهده داشته باشند و راه‌هاي رسيدن به ازدواج‌هاي موفق را به جوانان انتقال دهند. هرچند كه در سال‌هاي اخير در برخي از برنامه‌‌هاي تلويزيون و سينما افراط و تفريط‌‌هاي ي مشاهده شده است ولي بعضي برنامه‌‌هاي موفقي نيز در اين زمينه ديده شده است. در كل توجه برنامه‌سازان تلويزيون و سينما به مسأله فرهنگ‌سازي صحيح، در تغيير نگرش جوانان مي‌تواند خيلي موثر واقع شود.

از ديگر رسانه‌‌هاي گروهي مي‌توان روزنامه‌ها، نشريات، كتابها، اينترنت و. .. را نام برد كه داراي تأثير زيادي در ايجاد نگرش مثبت و ارائه راهكار‌هاي صحيح در اين زمينه مي‌باشند.

در پايان اين بخش، لازم به يادآوري است كه عوامل تربيتي و آموزشي در زندي هر فرد نقش اساسي را بازي مي‌كنند و اين عواما هستند كه فرد را آماده مي‌كنند تا فرد وارد مرحله مهم ديگري در زندگي (تشكيل زندگي مشترك) شود. در اين خصوص تلاش خانواده‌ها و مخصوصاً دولت هرجامعه مدنظر مي‌باشد كه در اينصورت مي‌توانند نسلي پويا، موفق و خوشبختي را به‌بار بياورند.

 

بخش دوم : عوامل موثر به هنگام انتخاب همسر

به هنگام انتخاب همسر رعايت تناسبات فرهنگي، شخصيتي، اجتماعي و اقتصادي لازم و ضروري است. تا زمانيكه اين عوامل و تناسبات رعايت نشوند، بي‌شك نمي‌توان ازدواج موفقي را انتظار داشت. لذا در ادامه عوامل تأثيرگذار بر ازدواج‌هاي ناموفق به هنگام انتخاب همسر ذكر خواهد شد كه عدم رعايت آنها منجر به ازدواجي ناموفق مي‌شود.

الف : عوامل شخصيتي

تفاوت‌هاي فردي : بهترين و شايسته‌ترين روابط زناشويي كه حتي اگر توأم با عشق و علاقه نيز باشد، بدون توجه به تفاوت‌هاي فردي، محكوم به شكست است. شايد نتوان در جهان دو فرد را پيدا كرد كه داراي تشابهات كامل باشند. لذا توجه به تفاوت‌هاي فردي امري است ضروري كه متضمن زندگي هر خانواد‌هاي مي‌تواند باشد. اگر هر فردي خصوصيات طرف مقابل را با احترام قبول نمايد و در هر شرايطي تفاوت‌هاي فردي را دور از ذهن قرار ندهد و طرف مقابل را آنطور كه هست، نه آنطور كه مي‌خواهد باشد، درك نمايد بي‌شك زندگي خوب و خوشبختي در انتظارشان هست.

تشابه يا عدم تشابه شخصيتي : علاوه بر تفاوت‌هاي ي كه ناشي از افتراق جنسي است، تفاوت‌هاي ديگري نيز در زن و مرد وجود دارد كه پار‌هاي از خصوصيات شخصيتي آنان را تشكيل مي‌دهد. يكي از طبقه‌بندي‌‌هاي ي كه مي‌توان افراد را از لحاظ شخصيتي از هم تفكيك نمود، ميزان درونگرايي و برونگرايي افراد مي‌باشد. افراد برونگرا به بيرون از خود نظر دارند و افراد درونگرا سر در درون خويش فرو مي‌برند. افراد درونگرا غالباً خجالتي، گوشه‌گير و كم‌حرف هستند و اغلب بي‌احساس به نظر مي‌رسند. مهارت در آداب معاشرت، مختص افراد برونگرا است كه همواره همه احساسات و انديشه‌‌هاي شان را براي ديگران تعريف مي‌كنند. افراد درونگرا اغلب خود را ناخوشايند مي‌پندارند و گمان مي‌كنند كه ديگران همه كار‌هاي آنها را تحت نظر دارند. برونگراها صاف و پوست‌كنده از همه چيز برايتان صحبت مي‌كنند. برونگراها خواهان جمعيت و شلوغي و درونگراها خواهان تن‌هاي ي‌اند.

فاصله سني : بي‌شك هرمقطع سني خواست‌هاي مختص خود را دارد و رعايت تناسبات در اين باره الزامي است. بدليل اينكه خانم‌ها چهار، پنج سال زودتر از آقايان به بلوغ جنسي دست مي‌يابند لذا رعايت اين ميزان فاصله سني به هنگام ازدواج نيز ضروري مي‌نمايد چرا كه ممكن است به همين نسبت بلوغ فكري و اجتماعي آنها نيز از هم فاصله داشته باشد. لذا به اين دليل فاصله سني كم يا بيشتر از اين ميزان ممكن است مشكلاتي به بار بياورد.

برآورده‌نشدن نياز‌هاي عاطفي و رواني : يكي از ملزومات تشكيل خانواده، ارضاء نمودن نياز‌هاي عاطفي و رواني است. در اين ميان آشنايي زوجين از رويات يكديگر مي‌تواند كارساز باشد. در زير نيازمندي‌‌هاي اوليه محبت و عاطفه در ميان زنان و مردان ذكر مي‌گردد:

نياز‌هاي زنان : شفقت و مهرباني، درك در تمام مراحل زندگي، احترام، وابستگي و علاقه، محق دانسته شدن، اطمينان خاطر و اميد و. . .

نياز‌هاي مردان : اعتماد و اطمينان، پذيرش، تقدير و قدرداني، موردپسند واقع‌شدن، مورد تأييد قرارگرفتن، تشويق و تحسين و. . .

تسلط‌طلبي و اقتدارطلبي يكي از زوجين : عوامل تربيتي و آموزشي دوران كودكي روي اين عامل خيلي تأثيرگذار هستند. كودكي كه در خانواد‌هاي زن‌سالار يا مردسالار بزرگ مي‌شود، در آينده وقتي وارد نقش پدر يا مادري مي‌شود، دچار همانندسازي خواهد شد. در اين موقع حقوق و ارزش‌هاي طرف مقابل روبه نزول خواهد گرائيد و همچون وسيله و ابزاري خواهد بود در دست طرف اقتدارطلب. خانواده محيطي است كه اگر حتي يكي از زوجين از لحاظ شأن و مقام اجتماعي در بالاترين سطوح و داراي قدرت و اقتدار بسيار بالايي باشد، وقتي وارد كانون خانواده مي‌شود، چنان با ملايمت و نيك‌خويي بايد رفتار نمايد كه اعضاي خانواده، خود را در كنار او خوشبخت‌ترين فرد احساس نمايند.

اعتياد : شايد مخرب‌ترين عامل از عوامل موثر بر ازدواج‌هاي ناموفق، اعتياد باشد. عاملي كه كليه ارزش‌هاي اخلاقي، فرهنگي، اجتماعي و حتي اقتصادي خانواده را از بين برده و كانون خانواده را در مسير متلاشي‌شدن قرار مي‌دهد. تحقيقات زيادي نشان مي‌دهند كه تعداد قابل توجهي از افراد بزهكار به خانواده‌‌‌هاي ي داراي والدين معتاد تعلق دارند. لذا اعتياد حتي يكي از والدين، علاوه بر اينكه خانواده را متلاشي مي‌كند، كودكاني را تحويل جامعه مي‌دهد كه مشكلات زيادي مي‌تواند سر راهشان قرار گيرد.

عدم درك متقابل : هر زن و مردي با درك و احساس متقابل و شناخت تفاوت‌هاي يكديگر مي‌توانند به راحتي زمينه ازدواج و تفاهم را فراهم آورده و از رابطه زناشوئي ماندگار بهره‌مند شوند. تنفر و دلخوري تنها هنگامي بروز مي‌كند كه زن‌ و شوهر يكديگر را درك نمي‌كنند. درك شرايط كاري، روحي، رواني و عاطفي زوجين، آنها را به راه‌هاي مختلف و نويني براي ايجاد روابط مثبت و بهينه هدايت خواهد نمود.

مطلق‌انديشي يكي از زوجين : همه بر اين امر واقف هستند كه چيز مطلقي غير از خدا در جهان وجود ندارد لذا كانون خانواده نيز از اين امر مستثني نمي‌باشد و اگر يكي از زوجين نسبت به مسائل خانواده و احياناً  اشتباهات طرف مقابل بصورت مطلق بنگرد، نتيجتاً كار به اختلاف خواهد كشيد. در كانون خانواده بايد سعي شود اشتباهات طرف مقابل علاوه بر اينكه با بزرگنمايي مشاهده نشود، بلكه گذشت از اشتباهات در كانون خانواده منجر به گرمي و صميمت بيشتر مي‌شود.

 

در ادامه بدليل گويا بودن عوامل فرهنگي و عوامل اجتماعي،اقتصادي از ارائه توضيح بيشتر درباره اين عوامل خودداري نموده و عوامل مذكور فهرست‌وار ذكر مي‌گردد:

ب : عوامل فرهنگي

                          تفاوت در نگرش طرفين

                    سبك زندگي خانواده طرفين

                    شيوه‌‌هاي همسرگزيني هريك از خانواده‌ها

                    تشريفات و انتظارات بيش از حد

                    دخالت خانواده‌‌هاي هريك از طرفين

                    تفاوت در باور‌هاي ارزشي و مذهبي

                    عدم شناخت كافي نسبت به همسر و خانواده او

                    تفاوت در آداب و رسوم خانواده‌ها

  ج : عوامل اقتصادي، اجتماعي

                    پايگاه‌هاي اجتماعي و اقتصادي طرفين

                    شغل و ميزان درآمد

                    بيكاري

                    اشتغال زنان

                    كيفيت روابط اجتماعي

                    تناسبات تحصيلي

در مورد عامل «اشتغال زنان» لازم به توضيح است كه اين عامل چندي است كه جزء عواملي قرار گرفته است كه در افزايش آمار طلاق موثر واقع شده است. چراكه در جامعه ما زناني وجود دارند كه چون درآمد مستقلي ندارند، به خاطر از دست‌دادن سرپناه و مخارج روزانه و دوري از آوارگي در جامعه، حاضر مي‌‌شوند كه حتي در شرايط سخت به زندگي طاقت‌فرسا تن‌دردهند و شرايط موجود را تحمل كنند. ولي با رواج اشتغال زنان و بدنبال آن، استقلال مادي آنها، باعث شده است كه زنان به راحتي با طلاق كنار آمده و خود را از آن شرايط سخت رها سازند.

بحث و نتيجه‌گيري

   ×    براساس مباحث موجود، آنچه مهم جلوه مي‌كند، وظايف قشر روانشناسي است كه بعنوان پزشك اجتماع بايد تلاش كنند تا راه علاجي به معضلات اجتماعي، از جمله مسأله طلاق بيابند. اگر قشر روانشناسي جامعه بتواند اين فرهنگ را در جامعه پياده كند كه هر فردي قبل از ازدواج بايد در اين مورد آموزش‌هاي كافي (تا حدي كه آگاهانه وارد مرحله تشكيل خانواده شود) را ببيند، مسلماً گام بزرگي در اين راستا برداشته است.

   ×    با شرايطي كه در جامعه ما حاكم است شايد يكي از موثرترين راهها براي داشتن ازدواجي موفق، شناخت قبل از ازدواج باشد. طرفين در اين دوره فرصتي دارند تا طرف مقابل را از لحاظ خصوصيات شخصيتي، اجتماعي، فرهنگي، نوع نگرش به زندگي و. .. ارزيابي كنند. متأسفانه در جامعه ما هنوز اين نوع ارتباط به خوبي تعريف نشده است و اكثر كساني كه به اين نوع ارتباط روي مي‌آورند، بدليل اينكه نسبت به اصول و ملاك‌هاي اين نوع ارتباط آگاهي ضعيفي دارند، غالباً در كار خود موفق نمي‌شوند. برخي از عواملي كه بتوانند اين نوع ارتباط را به سرمنزل ن‌هاي ي برسانند، به شرح زير ذكر مي‌گردد: بايد طرفين به ارتباطشان متعهد باشند و اين دوران را با منطق صحيح پشت سر بگذرانند، بايد به نوع ارتباط از بُعد انساني (متعالي) نگريست و از تبديل‌شدن اين نوع ارتباط به يك رابطه كوچه‌بازاري بايد جلوگيري شود، سعي شود در اين نوع ارتباط احساسات به موقع ابراز گردد، هركس بايد موقعيت‌هاي ي ايجاد نمايد تا با علايق، سليقه‌ها و خصوصيات طرف مقابل آشنايي پيدا كند، يكي از ضرورياتي كه در اين نوع ارتباط لازم مي‌نمايد اين است كه حتماً بايد اين نوع ارتباط داراي هدف و برنامه جامع و كاملي باشد، پذيرفتن طرف مقابل را آنطور كه هست باعث مي‌شود رابطه سلامت خود را حفظ نمايد، طرفين نبايد به فكر تغيير خصوصيات همديگر باشند و. ..   .

   ×    بعد از ازدواج براي خود زندگي كردن، يكي از ملاك‌هايي است كه مي‌تواند افراد را به يكديگر و زندگي علاقمند كند.

   ×    در هر شرايطي توجه به اينكه شريك زندگي‌مان با ما تفاوت‌هاي زيادي به لحاظ شخصيتي و عاطفي و. .. ( به خاطر تفاوت جنسيتي) دارد، مي‌توان حتي با مسائل غيرقابل پيش‌بيني‌شده هم كنار آمد.

   ×    مردان نيازمند عشقي بنام اعتماد، پذيرش و تشويق هستند و زنان نيازمند عشقي هستند كه در آن توجه، درك و احترام نهفته باشد.

   ×    زماني در مرد انگيزه ايجاد مي‌شود كه احساس كند همسرش به او نياز دارد ولي در جنس زن زماني انگيزه ايجاد مي‌شود كه مورد نوازش، مهر و محبت قرار گيرد.

   ×    نكته پاياني اينكه، يكي از پرفشارترين دوران هر زندگي، دوران پس از تولد اولين فرزند است. به لحاظ تغييراتي كه در زندگي رخ مي‌دهد اين دوره را به دور‌هاي مسأله‌ساز تبديل مي‌كند. لذا زوجين باتوجه به اين نكته مي‌توانند با درك شرايط همديگر وضعيت خوبي را براي يك زندگي شاد و موفق در كنار فرزندشان مهيّا سازند.

 

يا حق

 

ali alex|| ۱۱:٥٦ ‎ب.ظ

یکشنبه ۱۳ فروردین ،۱۳۸٥

ضرب‌المثل

سلام

 

هميشه براي من سوال بوده كه اين موجودات غربي كه اينقدر ادعاي زن و حقوق برابر و ... مي‌كنند آيا گذشته خودشون رو فراموش كردند؟

يا اينكه نظام سرمايه داري در حال حاضر سود خودش رو در استفاده از زن به عنوان ابزار و يك عامل ايجاد ارزش افزوده مي‌بينه و لذا مجبوره كه به اين موجود شخصيتي حقوقي بده و بعد اون رو تنزل بده به وسيله اي تنها جهت ...... ....................

ولش كنين فعلاً ، اگه دوست داشتين در موردش بيشتر بدونين پيشنهاد مي‌كنم كه در مورد نظام سلطه كاپيتاليسم بيشتر بخونين.

این مثلها را فقط به خاطر جالب بودنشان نوشتم و نظری درباره درستی یا نادرستی شان ندارم. هر چند وقت يه بار يه چند تا از اين پست‌ها ميزارم.

 

ضرب‌المثل انگليسي (فكر كنم)

زن شري است مورد نياز.

زن فقط يك چيز را پنهان نگاه ميدارد آنهم چيزي است كه نميداند.

هلندي

وقتي زن خوب در خانه باشد، خوشي از در و ديوار مي ريزد.

استوني

از خاندان ثروتمند اسب بخر و از خانواده فقير زن بگير.

فرانسوي
          آنچه را زن بخواهد، خدا خواسته است.

انتخاب زن و هندوانه مشكل است.

بدون زن، مرد موجودي خشن و نخراشيده بود.

آلماني

كاري را كه شيطان از عهده بر نيايد زن انجام ميدهد.

وقتي زني ميميرد يك فتنه از دنيا كم ميشود.

كسي كه زن ثروتمند بگيرد آزادي خود را فروخته است.

آنكه را خدا زن داد، صبر هم داده.

گريه زن، دزدانه خنديدن است.

يوناني

شرهاي سه گانه عبارتند از: آتش، طوفان، زن .

براي مردم مهم نيست كه زن بگيرد يا نگيرد، زيرا در هر دو صورت پشيمان خواهد شد.

گرجي

اسلحه زن اشك اوست..

ايتاليايي

اگر زن گناه كرد، شوهرش معصوم نيست.

زناشويي را ستايش كن اما زن نگير.

زن و گاو را از شهر خودت انتخاب كن.

يا حق

 

ali alex|| ۱:٢٩ ‎ق.ظخانه
آرشيو
پست الكترونيك

لينک‌هاي مرتبط
چهارفصل
ازدواج موفق
روی خط عشق
پسران مریخی و دختران ونوسی
اخلاق زناشويي
پست شروع
سؤالات اساسی برای خواستگاری
دلايل بد براي ازدواج
روش سنتی و روش مدرن انتخاب
پرى دريايى و ماهى قرمز تنگ و ...
ازدواج عاشقانه دانشجويی


پرشين وبلاگ
ليست وبلاگ هاي فارسي
قالب هاي وبلاگ
اخبار ايران
اخبار ICT
تفريحات اينترنتي
تالارهاي گفتگو
persianpixel
persianblog fans

 
   
  پرشين‌بلاگ