عنوان: توکل بر خدا

سلام<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

این مطلبی که الان اینجا میاد نگاه به مقوله راهه پرواز از یه زاویه ی دیگه است. همه چیزایی که قبلاً تحت عنوان‌های روش سنتی و مدرن و ترکیبی گفتیم، مطالبی درست و قابل تامّل هستند. به نوعی اونا علم هستن. ولی یادمون نره علم بدون بصیرت یه حالت خاصی از نادانی است.

ما تو این وادی هر چقدر هم که با دانش بالا و شناخت نسبت به مراحل مختلف و جنس مخالف و شناخت از طرفمون پیش بریم، بازم هیچوقت نمی تونیم از 80،85 درصد به بهترین نزدیک بشیم. شاید خوبترین رو پیدا کنیم ولی هیچ وقت ادعای بهترین رو نمی تونیم داشته باشیم.

تنها راه برای رسیدن به بهترین اینه که از خود طراح این صحنه بخواهیم که اون بهترین رو برای ما قرار بدهد. می دونم این جریان خیلی سوال برانگیزه که ...یعنی چی؟ خوب ما هر کاری می کنیم توکلمون بر خداست؟ ... یا اصلاً این خرافات چیه؟ برو ببین عاشق کی میشی؟ ... مگه هر چی برای ما پیش میاد خواست خدا نیست؟ .. و ...

صبر کنین و عجله نکنین.

چند بار اومدم مطالب خودم رو اينجا اضافه كنم، ديدم ممكنه مطالبي كه دوست خوبمون برامون از طريق يه كار پژوهشي جمع‌آوري كرده شهيد بشه. لذا مطالب خودم رو تو پست بعد ميزارم. مطلبي كه يه جورايي با اين مطلب پيوسته است.

فقط يه جمله ميگم...

هيچوقت روغن سوخته رو خرج امامزاده نكنين  ...............

 عنوان: توکل بر خدا

 

پرستيد  تنها  يگانه  خدا                                                    توكل  نماييد بر  كبريا

توكل يعني اظهار عجز و به ديگري تكيه كردن .

«توكّلَ علي اللّه واتكّل عليه» يعني: «استسلم اليه» تسليم فرمانش شو. متوكل بر خداوند كسي است كه مي داند خداوند مسئول روزي و كار اوست وتنهابه او تكيه مي كند و به غير از او توكل نمي ورزد وتوكل آن است كه همه­يامور را به حق تعالي كه مالك آن است تسليم كني و همه ي كارها را به او واگذاري و بر وكالت او اعتماد كني! و اين منزل از دشوارترين منازل براي عامّه است چرا كه ايشان هنوز خود را و متاع دنيا را دوست دارند و به آن دل بسته­اند و در حجاب اسباب به سر مي برند و در نتيجه براي ايشان دشوار است كه امور خود را به خداي تعالي بسپارند و اسباب را رها كنند و بر حق اعتماد كنند. چرا كه مي ترسند مال خود را و اموال و متعلقات خود را از دست بدهند .

اما در نظر خاصه، توكل آسان ترين و سهل ترين  راه هاست چرا كه ايشان به يقبن مي دانند همه ي امور از آن خداست و به شريف ترين و كامل ترين مردم خطاب شده است كه:  «ليس لك من الامر شيٌ»، هيچ گونه اختياري براي تو نيست، چه رسد به ديگران!

چون ايشان دانسته اند چيزي در اختيار ايشان نيست و همه ملك و سلطنت از آنخداي تعالي است، چه چيزي باقي مي ماند كه به خدا بسپارند و به او تسليم كنند؟ و او را در چه چيز وكيل خود قرار دهند؟  

وكيل در نام هاي خداوند همان مسئول روزي بندگان است و حقيقت آن، اين استكه در كار كسي كه به او توكل شد، يگانه باشد .

خداوند باري تعالي در آيه ي 2 سوره ي اسراء مي فرمايد : «ان لا تتخذوا من

دوني وكيلا»

كه جز من كه هستم خداي بشر                                         نگهبان نگيرند شخص دگر

تمامي اين مطالب اشاره ايست به ضعف وناتوا ني انسان! و انكار قدرت و توانايي هاي او، و يا نفي نقش او در تحقق آنچه كه دوست دارد ممكن نيست و در هرانساني (بلكه هر موجودي) قدرت محدودي است كه براي تحقق آرزو ها علاقه هاي او كافي نيست. لذا ناچار است به سوي قدرت نامحدود ديگري  توجه كند، كه ميتواند خواسته ها و كارهاي همه مخلوقات را بر آورده سازد. پس توكل در فطرت،براي طلب قدرت و توانايي زياد و آمادگي براي استقبال از اسباب و علل ممكن امور، در حدود نظام قانون الهي است .

در حقيقت انسان با توكل كردن به خدا به آرامش قلبي مي رسد. بارها پيش آمدهكه انسان خواستار امري مهم شده و تمامي زمينه ها براي رسبدن به مقصودش نيزفراهم شده اما به سبب بعضي حالات روحي از قبيل: ترس، غم، حرص، سبك سري، حماقت، بد گماني، ضعف اراده و . …نتوانسته به هدفش دست يابد كه اين امريطبيعي است اما هنگامي كه بر خداوند سبحان توكل نمايد، به سببي متصل شده كه غير مغلوب است و وراي همه سبب هاست كه اين باعث مي شود نيروي اراده او قويشود و هيچ چيز مانع او نشده، ونيل به مقصود و سعادت حاصل مي شود و دراينجاست كه متوجه تاثير خارق­العاده توكّل بر خداوند مي شويم.

«و من يتوكل علي الله فهو حسبه ان الله بالغ امره»: و هر كس بر خدا اعتماد كند او را براي وي بس است، خداوند فرمانش را به انجام رسانده است.(سورهطلاق آيه 3)

بارها مشاهده كرده ايم بعضي افراد با سخناني از اين قبيل كه: چرا چنينشد؟ چرا چنين نشد؟ اي كاش واقع نمي شد! به خداوند معترض مي شوند! كه اين بهجهت جهل قبل از علم آنان و غفلت از مشيت و جريان الهي است.

بگيريم  راه  صبوري  به  پيش                                  توكل  نمائيم  با  صبر خويش

كه اهل توكل به هر گونه حال                                  سپارند دل را به ان ذوالجلال

اين دسته از مردم در هيچ گونه از كارهاي دنيايي، هيچ تمسكو توكلي ندارند و راجع به امور آخرت، لاف از توكّل مي زنند! و در هر علم و معرفت يا تهذيبنفس و عبادت و اطاعتي كه سهل انگاري وسستي نمايند، فوراً اظهار اعتماد بر حقو فضل او مي كنند بدون سعي و عمل، با لفظ «خدا بزرگ است» و «متوكليم بهفضل خدا»، درجات آخرتي را تحصيل مي كنند! با اين همه تمام اين اظهارات جزلقلقه زبان و صورت بي معني چيزي نيست و حقيقت ندارد.

ببايد توكل به يزدان  كنند                                        كساني كه دعوي  ايمان كنند

چرا ما به يكتا خداوند راد                                        توكل   نسازيم     نيز    اعتماد

«فما اوتيتم من شي فمتاع الحياة الدنيا و ما عندالله خير و ابقي للذينآمنوا و علي ربهم يتوكلون»

هر چه به شما داده اند متاع و بهره زندگي اين دنياست و آنچه در نزدخداست، براي كساني كه ايمان آورده اند و بر پروردگار خود توكل كرده اند، نيكوتر و ماندني تر است. (سوره شوري آيه 36)

چو هستيد مومن به پروردگار                               &nbs

/ 32 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ALI

دوستان يه مقدار منو ببخشن .... بالاخره اين روز ها ايام کنکور ارشد ديگه ... منم هرطور که ميخوام بنويسم نميشه. خيلی چيزا هست که می‌دونمشون. ولی نفهميدمشون. درکشون نکردم . يکيش هم اينه که : هر که را اسرار حق آموختند مهر کردند و دهانش دوختند

N.D.hoseini

سلام* اقایalex خيلی چيزها وجود داره که ما مي فهميم اما نميتونيم بيانشون کنيم واين چيزهارو با هيچ منطقی نميشه بيان کرد و بايد يک جور ديگه درکش کرد؛به قول مولوی:پای استدلاليون چوبين بود/پای چوبين سخت بی تمکين بود!(فعلشbovadهست اشتباهیboodنخونيد!)

N.D.hoseini

راستی...انشاآلله که امتحانتون با موفقيت پشت سر بگذاريد.شما هم برای بقيه اونايی که مثل شما امتحان فوق دارن دعا کنيد*

مينا

شايد کمی مضحک باشد!تا به حال به وبلاگ های متعددی سر زده ام امااین اولین بار است که نظرم را اعلام میکنم. بايد خدمتتان عرض کنم که وبلاگ شما فوق العاده است .از نظرها و موضوعات که بیان شده می توان به ذهن باک و خلوص نيت شما بی برد.مثل سوسوی ستاره ای در بین دگر ستارگان در تاریکی شب.در بناه حق

اسماعيل

شما چقدر خوب هستيد اقا

مجتبی

با سلام خدمت شما دوست عزيز از راه اندازی و مديريت اين وبلاگ پر بار کمال تشکر را دارم .

حسين

ازدواج شناخت خويش در آينه نگاه ديگريست ، شناختي ار بايد ها و نبايدهاي ماوراي طبيعي ما .

حسين

شب هر توانگري همي به سرايي رود درويش هر انجا كه شب شود سراي اوست با تشكر از راه اندازي اين وبلاگ . امروز اين چندمين تماس من با وبلاگ شماست .. .

رها

قابل توجه دوستان عزيز يک خبر مهم که شايد فقط يک بار گفته شود سايت شفای نورانی و طب مکمل راه اندازی شد و پاسخگوی بسياری از سئوالات و مشکلات است اگر خود و عزيزانتان را دوست داريد سری به آنها بزنيد .

رويا

خيلی عالی بود خيلی