60th

سلام

بالاخره شصت نكته ما به سر رسيد. تو رفرنس اصلي اين مطلب كه در سايت تبيان بود، در اصل 5۷ تا جمله قرار داده بودند. لذا من سه تا هم از جملات زيباي ائمه را استفاده كردم. البته استفاده از جملات ائمه به طور مستقل خود بحثي‌است مجزا.

دوستان اگه مطلبي رو آماده كنن و به من برسونند خوشحال ميشم اينجا بزارمش.

اين شما و اين 60th جملات:

 

***********************

 

51 – هیچ زنی در راه رضای خدا با مرد ازدواج نمی كند. ( ضرب المثل اسكاتلندی)

دقيقاً مشخص نيست اشاره به كدام موضوع دارد. تو مملكت ما كه واقعاً اين مثال نقض داره. وقتي تلويزيون يه زني رو نشون داد كه با يك جانباز ازدواج كرده بود كه نه دست داشت و نه پا و نه چشم(سبحان‌الله) فكر نمي‌كنم هيچ عقل اسكاتلندي اي بتوني اين قضيه رو بفهمه!!!

 

52 – هر كس با زني به خاطر مالش ازدواج كند، خداوند او را به مال وي واگذار كند، و هر كه با او به خاطر جمال و زيبايي ازدواج نمايد، در او چيزي را كه خوشايند او نيست، خواهد ديد. و هر كه با وي به خاطر دينش ازدواج كند، خداوند تمامي اين مزايا را براي او جمع مي‌كند. (پيامبر اكرم-وسايل الشيعه)

واقعاً عالي است. پر از حكمت. از چند بحث اصلي تشكيل شده : يكي ازدواج به خاطر پول، يكي بخاطر زيبايي، و يكي بخاطر دين و خدا. كسي كه با زني بخاطر پولش ازدواج كند، هيچگاه نمي‌تواند طرف مقابل را دوست داشته و به او عشق بورزد. (البته اين موضوع در ازدواج زن با مرد بخاطر پول كمتر خود را نشان مي‌دهد) در اين مواقع زن براي مرد تنها ابزاري است براي رسيدن به هدف. لذا با كوچك‌ترين نوسان در ثروت زن، نشانه‌هاي ناسازگاري مرد بروز مي‌كند. در اينگونه شرايط امكان خيانت مرد به همسرش، بسيار بسيار بالاست.

اما ازدواج بخاطر زيبايي، مدت بسيار طولاني است كه تمايل داشته ام در مورد اين موضوع بنويسم. ولي ترسيدم دوستان به خودشان بگيرند كه من دارم چه كسي را مي‌گويم. حال خوب و دقيق بخوانيد. زيبايي اگرچه موهبتي بس گرانقدر در نزد دختران است، ولي بايد توجه داشت كه تهديدي بسيار قوي تر و سنگين تر نيز به حساب مي‌آيد. يقين بداريد پسرهايي كه براي خواستگاري شما مي‌آيند و در جلسه اول اعلام رضايت مي‌كنند، تنها بدليل جاذبه شما و علقه جنسي خود دست به چنين انتخابي زده اند. لذا حتي در بهترين شرايط نيز سعي در شناخت بيشتر طرف مقابل، و شناساندن بيشتر خود به او داشته باشيد. يادمان نرود، زيبايي غرور و خودشيفتگي نيز با خود به همراه مي‌آورد. پس فريب اين ديو هزارسودا را نخوريد. و بدانيد كه طاووس، خود چون پاي خود را بيند، فريفته جمال خود نشود.

دختران زيبا بايد هميشه آماده رقابت با رقباي بيرون از خانه خود باشد. چون مردي كه با حس زيبايي شناسي شما را انتخاب كرده، سال‌ها بعد يكي جوانتر از شما او را مجذوب خود خواهد ساخت.

اگر زيبايي خدادادي در وجود شما هست، شكر آن را بجاي آوريد ولي از به نمايش گذاردن آن در برابر مشتريان بپرهيزيد كه جز بازيگر خيالات لاابالي‌گرايانه مردان شدن و اذيت و آزار خودتان(توسط نگاه‌هاي هيز و رفتارهاي پست مردان) هيچ بهره ديگري برايتان نخواهد داشت. خيلي ساده بين نباشيد و از اين حرف تنها خود را با نوع حجاب گول نزنيد. چه بسيار چادرهايي كه تنها بخشي از آرايش و آذين لباس افرادند و نه پوشش، و چه بسيار مانتوهايي كه بدليل رفتار با شخصيت صاحبان خود، به هيچ مريضي اجازه تعرض نمي‌دهند. (البته بسياري از متلك‌ها و تعرضات تنها جنبه چراغ سبز مردان براي ارتباط را دارد كه چنين برخوردهايي براي هر دختري پيش مي‌آيد و به لباس ربطي ندارد.)

در انتها پيامبر از ازدواج بخاطر دين و خدا صحبت به ميان آورده اند. به تحقيق چنين ساختاري كه يك حاكم و سوم شخص مستقر در خانه دارد(خدا و كتاب خدا) از پايدار ترين ساختارهاي خانوادگي است. در اينجا مرد و زن در هر مشكلي به قران و معارف آن مراجعه مي‌كنند و مشكلات را برطرف مي‌كنند. هيچ منافاتي نيز با عشق به يكديگر پيش نمي‌آيد، تنها شاخصي براي تقويت آن عشق در ميان مي‌آيد.

 

53 – تا ازدواج نكرده ای نمی توانی درباره ی آن اظهار نظر كنی . (شارل بودلر)

اين رو خيلي از دوستان كه نوشته‌هاي من را خام مي‌دانند به من بارها گفته اند!!!!!!!!!!!!!!! خيالي نيست. ما هم بالاخره در شرايط اظهار نظر قرار مي‌گيريم. حالا يكماه ديگه يا 5 سال ديگه، بالاخره اين شتريه كه ...

اما به نظر من، اينجا منظور اظهار نظر درباره چيزهايي است كه بعد از ازدواج اتفاق مي‌افتد. مثل عشق واقعي، زندگي به عنوان يك خانواده ، تعهد و مسئوليت، مادر بودن و ...

 

54 – دوام ازدواج یك قسمت رویِ محبت است و نُه قسمتش روی گذشت از خطا. (ضرب المثل اسكاتلندی)

اين اسكاتلندي‌ها اين يكي را خيلي خوب بيان‌كرده اند. نكته مهم اين است كه شايد چهار پنج تا از اون 9 تا بخاطر عشق و علاقه طرفين به هم نباشد، بلكه به علت تعهدي است كه دو طرف نسبت به خانواده، پيمان ازدواج، فرزندان و ... با يكديگر بسته اند. لذا در دنياي امروز غرب و حتي ايران متجدد، ازدواج‌ها دوامي ندارد.

 

55 –  ازدواج پدیده ای است برای تكامل مرد. ( مثل سانسكریت )

در مردان بروز بيشتري اين تكامل دارد و فرد را متعهد مي‌كند و از راه تعهد شايد تمامي تكامل‌ها شكل مي‌گيرد. افراد مجرد تكامل يافته معمولاً موفق به تقويت تعهد خود شده اند.

 

56 – زناشویی غصه های خیالی و موهوم را به غصه نقد و موجود تبدیل می كند . (ضرب المثل آلمانی )

كلي از خواب‌ها و غصه‌ها را هم از سر ملت مي‌پراند.

 

57 – ازدواج قرارداد دو نفره ای است كه در همه دنیا اعتبار دارد. ( مارك تواین )

البته در صورت ثبت كردن آن. چون باهم بودني كه الآن در دنيا رواج دارد هيچ اعتباري در بيرون از خود دو نفر ندارد.

 

58 – ازدواج مجموعه ای ازمزه هاست هم تلخی و شوری دارد. هم تندی و ترشی و شیرینی و بی مزگی . (ولتر )

اما هنوزم به نظر من مزه آدامس SHOCK داره. اولش يه ترشي اساسيه خوش‌مزه داره و اگه تحملش كني و به جويدن ادامه بدي، همه چي شيرين ميشه، ولي اگه آدامس رو بندازيش بيرون تا مدت‌ها مزه خيلي ترشش اذيتت مي‌كنه، تو ازدواج هم اگر نا ملايمات و مشكلات را تحمل نكني و فرافكني كني، يك عمر تمام زندگي خود را به باد مي‌دهي!!

 

59 –  كسي كه مهريه‌اي (براي زن قرار دهد) و قصدش اين باشد كه به او ندهد، او همانند دزد است. (امام صادق- فروع كافي)

خيلي حديث جالبيه. يادمون باشه، خانواده دختري كه مهريه را آنچنان بالا مي‌گيرند كه پسر توان پرداخت آن را ندارد، خود نيز شريك دزدند. دو شب پيش شنيدم يكي از دوستان مدرسه ام كه وضع ماليشون هم خيلي خوبه ازدواج كرده، خانواده زنش مصر بوده اند كه مهر بايد فقط يك سكه باشه!!! آره فقط يكي! تازه اينا هي چونه مي‌زدند كه حالا بزار 14 تا باشه، خانواده دختر مي‌گفتند كه نه!!!!

من كه تنها چيزي رو مي‌پذيرم كه در زمان ازدواج توان پرداختش رو داشته باشم. همين.

 

60-  بيدار ماندن در شب روانيست مگر در سه مورد: اول تلاوت قران، دوم تحصيل علم (مطالعه)، سوم بردن عروس به خانه داماد. (پيامبر- وسايل الشيعه)

اين شايد خيلي قيافه اش به جملات حكيمانه نخوره ولي براي من خيلي جالب بود. دو تا اولي پر از معرفت و فيض هستند، قاعدتاً سومي هم نبايد بي‌ربط باشه.

يا حق

 

/ 8 نظر / 46 بازدید
مهدی

با سلام و خسته نباشيد سايت بسيار عالی داريد يه سوال اينکه شما به چکاری مشغوليد يعنی چکاره هستيد؟ با تشکر

سيد علي الكس

سلام . من دانشجو هستم. دانشجوی مهندسی صنايع. (تعجب نداره. خوب همه زندگی آدم که درس نيست! )

n.d.hoseini

سلام.مطالبتون خوب و عالی بود.فقط در مورد مهريه يک چيزی ميخواستم بگم،اما بی خيالش شدم!فقط اينو بدونيد که اگه دختری مهريش رو هم پايين بگيره،بازهم طرف مقابل درک نمی کنه و مهريه پايين رو به حساب اين ميذارن که دختره بدبخته يا آقازادشون يک چيزه استثناييه که دختر از هولش،مهريشو کم گفته!!!!از اون بدتر وقتيه که مهريتو ۱۴تا سکه بگی اما طرف مقابل با بی تفاوتی بگه مهريه رو کی داده و کی گرفته!

بنده خدا

سلام.عيدتون مبارکخسته نباشيد،بالاخره اين ۶۰ نکته ارزنده هم تموم شد!دست شما درد نکنه.خيلی عالی بود.

سارا

خيلی قشنگ بود.کيف کردم که هنوز آقايون با مرام هم يافت ميشن.زلال باشی....و ابی

سارا

شما واقعاْ اينجوريا فکر ميکنيد؟

بنده خدا

سلام.عيدتون مبارک.نميخوايد اپ کنيد؟ما منتظريم.

نیما

اصلا دختر چرا باید طلب مهریه کنه ؟ الکی و بی دلیل فقط توقع ایجاد کردن . به نظر من پسرها بابت ازدواج با دخترهای ( ایران ) باید ضمانت های خوبی از عروس و خوانوادش بگیرن . ی پولی هم به عنوان حق ... باید بگیرن که شب باید سرویس بدن سرکار خانم .