شخصيت شناسی۱

سلام<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اميدوارم اوقات به كامتان باشه و روز به روز در راه تعالي خود حركت كنيد. اين مطلب رو از سايت تبيان انتخاب كردم . جداً ارزش خوندن داره.. فعلاً

يا حق

 

 

بگوييد چه  شخصيتي داريد تا بگويم همسر مناسب شما چه شخصيتي بايد داشته باشد؟

 

 

 

ويژگي هاي مهم شخصيت داراي اعتماد به نفس

يكي از معيارهاي انتخاب همسر در نظر گرفتن خصوصيات شخصيتي وي و همساني آن با شخصيت فردي است كه مي‌خواهد ازدواج كند. البته پي بردن به اين مهم كاري دشوار و  كاملاً تخصصي است ولي جهت شناخت بهتر جوانان عزيز و آشنايي بيشتر آنها به معرفي چند تيپ مختلف شخصيتي مي‌پردازيم.

لازم به ذكر است مطالبي كه مطرح مي‌شود فقط در كليات مصداق دارد و شايد در مورد تك تك افراد صدق ننمايد، قصد ما بيشتر افزايش اطلاعات جوانان و نوجوان عزيز است و جهت بررسي و تحليل مشكلات خاص به آنها توصيه مي‌شود حتماً به مراكز مشاوره و روان درماني مراجعه فرمايند. با بيان اين مقدمه ابتدا به  معرفي بعضي از انواع تيپ هاي شخصيتي مي‌پردازيم و در قسمت هاي بعد به شما مي‌گوييم كه چه همسري مناسب هر تيپ شخصيتي است.

 

شخصيت وظيفه شناس

وظيفه شناس‌ها به اصول اخلاقي پاي بند هستند و تا كارشان را درست و تمام انجام ندهند، آرام نمي‌گيرند. آنها به خانواده خود وفادارند و از مقامات مافوق اطاعت مي‌كنند. كار زياد، ويژگي بارز اين گونه ي شخصيتي است وظيفه شناس‌ها موفقيت طلب هستند، هيچ پزشك، وكيل، دانشمند يا مقام اداري موفق بدون برخورداري از اين ويژگي شخصيتي نمي‌تواند در كارش موفقيتي كسب كند.

هشت ويژگي شخصيت وظيفه شناس

وظيفه شناس‌ها در مقايسه با سايرين از اين هشت ويژگي بهره بيشتري دارند

1-     كار زياد: وظيفه شناس شيفته كار است.

2-     كار درست: شخصيت وظيفه شناس به درست انجام دادن كارها توجه دارد. او پايبند وجدان است و به ارزش‌ها و اصول اخلاقي بها مي‌دهد.

3-     راه درست: "همه چيز بايد درست انجام شود" شخصيت " وظيفه شناس" معناي اين جمله را به خوبي مي‌داند ؛ از رسيدگي به حساب هاي مالي گرفته تا دستيابي به هدف هاي مقام مافوق، و طرز تميز كردن زير سيگاري ها، همه اينها بايد درست انجام شود.

4-     كمال طلبي: وظيفه شناس‌ها مي‌خواهند همه ي كارها بدون كمترين لغزش و به مطلوب ترين شكل ممكن انجام شود.

5-     ثابت قدم: اين افراد به نقطه نظرهاي خود پايبندند و در معرض ناملايمات مصمم تر مي‌شوند.

6-     توجه به جزئيات: وظيفه شناس‌ها به نظم و ترتيب و جزئيات امر توجه دارند. آنها سازمان دهندگان خوبي هستند ؛ توجه به جزئيات از جمله ويژگي هاي اين گونه شخصيتي است.

7-     احتياط: در تمام امور زندگي محتاط و دقيق و مراقب هستند.

8-     صرفه جويي: وظيفه شناس‌ها صرفه جو هستند. آنها از دور انداختن چيزهايي كه برايشان فايده اي دارند و يا قبلاً داشته اند و يا احتمالاً خواهند داشت خودداري مي‌كنند.

 چند توصيه براي زندگي با وظيفه شناس       

§         با روي خوش، از خود صبر و شكيبايي به خرج دهيد و بگذاريد وظيفه شناس‌ها عادات خود را داشته باشند. به او فشار نياوريد،" كه ترا به خدا، امروز را به ما اختصاص بده" بهتر است به خود بگوييد من همسرم را مي‌شناسم او تا كارش را انجام ندهد دست بردار نيست.

§         انتظار نداشته باشيد كه شخصيت "وظيفه شناس" تغيير بكند شما نيز از توانمندي هايتان استفاده كنيد.

§         هرگز با او بحث نكنيد و درگير جنگ قدرت نشويد. او آن قدر بحث و مشاجره را ادامه مي‌دهد تا تسليم شويد و يا قانع گرديد، سعي كنيد به حرفهايش به راحتي گوش كنيد.

§         از شرايط خود شاد باشيد و از امنيت و ثباتي كه همسر " وظيفه شناس" شما به زندگي تان مي‌آورد، راضي باشيد.

§         از او انتظار تعريف و تمجيد نداشته باشيد. همسر وظيفه شناس شما ممكن است در مورد لباس يا وضعيت ظاهري شما حرفي نزند ولي او به خوبي متوجه شماست.

§         انعطاف پذير باشيد.

همسر مناسب وظيفه شناس ها

اشخاص وظيفه شناس، اغلب افرادي كه احساسات خود را بروز دهند مانند شخصيت هاي نمايشي را مي‌پسندند. از سوي ديگر وظيفه شناس ها، ماجواجوها و كساني را كه ريسك مي‌كنند، دوست دارند. اشخاص به نسبت "جدي" و " حساس" نيز احتمالاً با استقبال وظيفه شناس‌ها روبرو مي‌شوند. شخصيت وظيفه شناس، با افراد " پرشور" و يا " مراقب " همخواني ندارد و شخصيت "فارغ البال" ( بي خيال ) آنها را ناراحت مي‌كند.

شخصيت داراي اعتماد  به نفس بالا

اينها افرادي شاخص اند و معمولاً رهبران، ستارگان و جاذبان بخش هاي عمومي‌و حقوقي جامعه را تشكيل مي‌دهند. حرمت نفس جادويي و اعتماد به نفس كه ويژگي اين گونه شخصيت است رؤياها را به پيروزي‌ها و موفقيت هاي چشمگير تبديل مي‌كند.

 ويژگي هاي مهم شخصيت داراي اعتماد به نفس

1-     حرمت نفس: افراد با اين تيپ شخصيتي به خود و توانمندي هايشان اطمينان دارند. آنها خود را موجوداتي منحصر به فرد مي‌دانند و معتقدند دليلي براي حضور آنها در اين سياره خاكي وجود دارد.

2-     معتقد به تشريفات و احترامات رسمي‌هستند و انتظار دارند كه ديگران در تمام مواقع با آنها با احترام برخورد كنند.

3-     بلند پروازي: اين افراد موجوداتي بلند پرواز و جاه طلب هستند.

4-     سياستمداري: اين افراد در برخورد با ديگران زيرك و حسابگر هستند و از توانمندي هاي ديگران براي رسيدن به خواسته‌ها يشان استفاده مي‌كنند.

5-     رقابت در وجود آنها شعله ور است . مي‌خواهند به اوج برسند و همانجا باقي بمانند.

6-     از معاشرت با افراد بلند مرتبه و شاخص لذت مي‌برند.

7-     خودآگاهي: از حالات ذهني و روحي خودشان آگاه هستند و مي‌دانند چه فكر و چه احساسي دارند.

8-     توازن و وقار: " بااعتماد به نفس ها" تعريف‌ها و تمجيدهاي ديگران را با رغبت مي‌پذيرند، ولي هويت خود را از دست نمي‌دهند.

چند توصيه براي زندگي با شخصيت داراي اعتماد به نفس بالا

همسر مناسب شخصيت با اعتماد به نفس، كسي است كه خوشبختي را در رفع نيازهاي ديگران جستجو مي‌كند، از جمله اين گونه هاي شخصيتي مي‌توانيم به " مهر طلب ها" اشاره كنيم. مشروط بر آنكه اين گونه افراد راه افراط نروند و فرديت و حد و حدود همسر خود را مخدوش نسازند. شخصيت هاي حساس به همسران قدرتمند و معاشرتي نياز دارند و شخصيت هاي با اعتماد به نفس مي‌خواهند مورد نياز باشند. بنابراين، اين دو تيپ شخصيتي اغلب مكمل يكديگر. هستند شخصيت " نمايشي " نيز اگر تضمين بيش از اندازه نخواهد، مي‌تواند همسر مناسبي براي شخصيت " با اعتماد به نفس " باشد اگر دو " با اعتماد به نفس " يكديگر را به همسري انتخاب كنند، امكان بروز مبارزه ميان آنها زياد است.

از جمله گونه هاي شخصيتي كه " با اعتماد به نفس ها" همخواني ندارند مي‌توان به " مراقب‌ها " " فارغ البال ها" "ماجراجوها" و " پرشورها" اشاره كرد.

"با اعتماد به نفس"  نياز دارد كه هميشه شماره يك باشد. اين را به عنوان يك منش شخصيتي در او بپذيريد.  براي جلب توجه او، به او توجه كنيد. عشق و محبت و وفاداري شما براي او بسيار مهم و با ارزش است. مراقب باشيد عزت و حرمت نفس خود را در گرو محبت و توجه او قرار ندهيد، خود را بي قيد و شرط دوست بداريد و توجه داشته باشيد كه او گهگاه به شما نزديك مي‌شود و بعد فاصله مي‌گيرد. اين موضوع به ويژه بعد از ايجاد رابطه بيشتر به چشم مي‌خورد. تعادل احساسي خود را حفظ كنيد و بي جهت نتيجه گيري شتابزده ننماييد كه ديگر همسرتان شما را دوست ندارد. به احتمال زياد مشغله ذهني پيدا كرده است. اگر لازم است با همسر " با اعتماد به نفستان" رويارويي بكنيد، تنها احساستان را با او در ميان بگذاريد، نظرتان را بگوييد ولي درباره ي او  داوري نكنيد، توجه داشته باشيد كه براي او مورد انتقاد قرار گرفتن دشوار است. وقتي نگرش‌ها و احساسات خود را با همسرتان در ميان مي‌گذاريد به او امكان مي‌دهيد كه شما را بهتر درك كند و از بروز اختلافات بعدي جلوگيري نمايد.

/ 0 نظر / 9 بازدید