عشق در ازدواج

ناکارآمدی عشق در دوام ازدواج/جوانان اطلاعی از شرایط زندگی مشترک ندارند

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

تهران، خبرگزاری سینا.مجید معتمدی <?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /> <?xml:namespace prefix = w ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:word" />

بشر همواره در تبیین مفهوم "عشق" و رازگشایی از آن کوشیده است."کشش و جاذبه" شکل گرفته در میان زن و مرد ، قدمتی به اندازه تاریخ زندگی بشر دارد. از قدیم الایام افراد در انتخاب شریک جنسی خود دقت کرده و دوست داشتند در جفت گزینی(حتی به اکراه و زور) ، بر مبنای احساسات درونی (عشق) خود عمل کنند.

عشق ذاتی "پارادوکسیکال" دارد. بسیاری از عشق های پرسوز و گداز ، پس از "وصال" به کینه و نفرت تبدیل می شوند. امروزه بیشتر ازدواج هایی که بر پایه عشق مشترک شکل می گیرند پس از مدت کوتاهی به طلاق می انجامند. معمولا عمر زندگی مشترک کسانی که بر اساس "معیار های منطقی" و "منافع مشترک" ازدواج می کنند بیش از زندگی زوجهایی است که تنها "عشق" را دستمایه شروع زندگی قرار داده اند. بعد از ازدواج و فروکش کردن شعله های عشق ، زن و مرد عاشق دیگر دلیلی برای ادامه زندگی مشترک ندارند اما کسانی که براساس معیارهای منطقی ازدواج کرده اند، به دلیل ریشه دار بودن منافع مشترک (مانند مسائل مالی)، انگیزه بیشتری برای ادامه زندگی دارند.

عشق حالات متفاوتی دارد. به اعتقاد روانشناسان،متداول ترین شیوه عشق ورزی در ایران، پدیده "عشق القایی" است. این عشق برپایه "فاصله فیزیکی" بین دو جنس شکل می گیرد. همانگونه که دو آهنربای غیر همنام در صورت قرار گرفتن در فاصله مناسب ، یکدیگر را جذب می کنند زن و مرد نیز هر چه به یکدیگر نزدیکتر باشند ، احتمال شکل گیری احساس مشترک در آنها بیشتر است.

پس از ایجاد شرایط محیطی و نزدیکی بین زن و مرد ، یکی از طرفین به دلایلی چون وضعیت روحی و روانی ،‌ نوع بینش ، شرایط خانوادگی و میزان آگاهی و تجربه در رابطه با جنس مخالف ، آمادگی بیشتری برای شکل گیری احساس مشترک داشته و علاقه قلبی خویش را ابراز می کند ،به این ترتیب فرایند "القای عشق" شکل می گیرد.

هنگامی که زنی با ابراز علاقه مردی رو به رو می شود، این اثر القایی احساس مرد است که عشق متقابل را در او شکل می دهد در واقع زن فارغ از "شخصیت" مرد، عاشق "عشق ورزی" او می شود. چنین عشق هایی عمر کوتاهی دارند و با کاهش "تعداد و شدت سیگنال های عاطفی"، اثر القایی آن نیز ضعیف می شود تا جایی که "کینه و نفرت" جای احساس قبلی را می گیرد. به این ترتیب پس از شروع زندگی مشترک و عادی شدن رابطه جنسی ، عشق نیز مفهوم خود را از دست می دهد.

به اعتقاد کارشناسان بسیاری از زوجهای ایرانی در چنین شرایطی ازدواج می کنند و به علت ریشه دار نبودن این عشق، در زندگی مشترک خود به بن بست می رسند.جوانان به دلیل شرایط دوران بلوغ و نیاز به جلب توجه و محبت ، اهمیت زیادی به عشق در شروع زندگی مشترک می دهند. دختران به طور فطری تمایل دارند روح و جسم خود را تواما ، در یک رابطه عمیق عاطفی به همسر خود اهدا کنند.

به اعتقاد روانشناسان در خانواده هایی که عشقی بین زوجین وجود ندارد ، رابطه زناشویی بدون تعلق عاطفی به همسر ، آسیب روانی زیادی را به زن وارد می کند و منزلت او را تا حد یک بازیچه جنسی کاهش می دهد.در شرایطی که تعداد قابل توجهی از خانواده های ایرانی در"طلاق عاطفی" به سر می برند، عدم احساس رضایت زوجین از زندگی مشترک و روابط زناشویی ، آسیب های اجتماعی و اخلاقی زیادی را به دنبال دارد.

دکتر "مصطفی اقلیما" آسیب شناس اجتماعی می گوید:در روابط عشقی ، افراد برای جلب توجه ، وعده های زیادی به هم داده و تنها بخشی از شخصیت خود را که طرف مقابل از آن خوشش می آید نشان می دهند. دختر و پسر هر زمان که تمایل داشته باشند با هم ارتباط دارند و مجبور نیستند در هر شرایطی یکدیگر را تحمل کنند (در حالی که پس از ازدواج چنین نیست).آنها برای رسیدن به هم نقاط ضعف یکدیگر را نادیده می گیرند و از مشکلات صرف نظر می کنند.

وی ادامه می دهد:جوانان قبل از ازدواج به هزینه های مادی و روانی تشکیل خانواده فکر نمی کنند و تصورات غلطی از یکدیگر دارند آنها تنها پس از شروع زندگی مشترک (در شرایطی که به دلیل وعده های رد و بدل شده توقع زیادی از یکدیگر دارند) با شخصیت واقعی هم روبرو می شوند. آنها در مواجهه با واقعیتهای زندگی تمام وعده های گذشته را فراموش می کنند و دچار سرخوردگی می شوند.

وی می افزاید:کسانی که عاشقند ، برای رسیدن به هم خیلی از مسائل را نادیده می گیرند اما دیگران(که بدون عشق زندگی می کنند) واقع بین هستند و به علت آنکه عشقی وجود ندارد که آنها را وادار به ازدواج در هر شرایطی کند ،تمام مسایل را بررسی کرده و با فرد مناسبی ازدواج می کنند. طبق آمار 40 درصد زوجهایی که بر پایه عشق ازدواج می کنند، در سال اول زندگی از هم جدا می شوند اما این تعداد در میان کسانی که بدون عشق زندگی مشترک را شروع می کنند ،10 درصد است.

وی با بیان اینکه "روابط عشقی با زندگی مشترک متفاوت است" خاطر نشان می کند: هر کسی را می توان دوست داشت ولی برای شروع زندگی مشترک باید به واقعیتهای زندگی توجه کرد. جوانان امروز استقلال لازم را ندارند و از واقعیتهای اجتماعی بی خبرند. آنها قبل از ازدواج تنها خنده ها و لحظات خوش یکدیگر را می بینند و توقع دارند در زندگی مشترک نیز وضعیت اینگونه باشد اما پس از رویارویی با ناملایمات زندگی، توان تحمل یکدیگر را ندارند.

وی اعلام می کند: 90 درصد جوانان 18تا 24 ساله دوست دارند با عشق ازدواج کنند اما بعد از آن با افزایش سن و رسیدن به آگاهی ، نقش عشق کمرنگ می شود و به دنبال کسی می گردند که امکاناتی مالی ، تحصیلات و شغل مناسبی داشته باشد.

اقلیما به جوانان توصیه می کند: عشق پدیده ای لحظه ای و آنی است که بعد از ازدواج ،کمرنگ و گاهی به نفرت تبدیل می شود. همه زندگی مشترک عشق نیست و علاوه بر آن به هم فهمی ، گذشت و ایثار نیاز دارد. پسر برای شروع زندگی باید آنقدر درآمد داشته باشد که بتواند خانواده را اداره کند و اگر با پول پدر و وام ازدواج کند در آخر به بن بست می رسد.(منظور وابستگی مادی است, یک دانشجو بالقوه توانایی پول درآوردن دارد.)

دکتر "علی مقدم" می گوید: در حال حاضر برخی افراد تنها برای ارضای غریزه جنسی با هم ازدواج می کنند که پس از شروع زندگی مشترک و عادی شدن رابطه جنسی ، دلیل دیگری برای ادامه زندگی ندارند و کشمکش های خانوادگی آغاز می شود.

وی ادامه می دهد: بیشتر جوانان ایرانی رؤیا پردازند و توجهی به واقعیات اجتماعی ندارند. آنها بدون توجه

 

به وضعیت اجتماع ، شرایط اقتصادی و غیره و تنها با الهام از داستان ها و فیلم های عشقی ازدواج می کنند و پس از رویارویی با شرایط دشوار زندگی و مشکلات اقتصادی ، در کنار فروکش کردن عشق دوران نامزدی، از هم جدا می شوند.

وی در تبیین راه کار های کاهش این پدیده می گوید: ارتقای سطح فکری و زمینه سازی برای آشنایی بیشتر جوانان با واقعیت های زندگی ،استحکام پیوند های خانوادگی را به دنبال دارد. 

 

/ 4 نظر / 14 بازدید
a-t

اجازه بدين لحظات ناب رمان سينما رو با شما قسمت کنم.** مهسا گفت‌: «بابام‌ پشت‌ بازوش‌ يه‌ دختر خالكوبي‌ داره‌!» گفتم‌: «پس‌ عكس‌ِ قاتلش‌ هميشه‌ همراهشه‌!»

باربی

سلام ممنون که اومده بودی ... پرسيدی ازدواج راه پروازه يا نه ...هر کس عقيده خودشو داره اين به شخصيت آدما مربوط ميشه ولی چون نظر من خيلی خيلی شبيه نظر دکتر دی آنجلسه که توی بلاگم ازش می نويسم ميگم نه نيست .... راه پرواز هر کس شخصيه و معشوق آدم نمی تونه به ادم در اين مورد کمک کنه اگه خودش نتونه وقتی تنهاست پرواز کنه با ازدواج هم نميتونه ....

lvqdi

سلام ممنون که به من سر زدی موفق باشی

بسام

سلام زندگی خیلی راحته !