روش مدرن

سلام <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

نوشته شده از ديد روش مدرن 

ما انسان ها تو هر محیطی که باشیم، بازهم جامعه محیط ما، جامعه کوچیکیه. شاید آدمی که تویه یه روستا یا یک شهر کوچکتر زندگی می کنه، جامعه محیط بزرگتری داشته باشه. حالا این جامعه که گفتم ، این یعنی چه؟

کسی که تو شهری مثل تهران زندگی می کنه که ده میلیون جمعیت داره، شاید آدم هایی که می شناسه 5000 نفر هم نباشند. از این بین اونهایی رو که بیشتر میشناسه، مثلاً به نام میشناسه شون، شاید 1000 نفر باشند. نهایتاً با 500 تاشون سلام علیک داریم و از این بین شاید 20 مورد امکان ازدواج برامون بوجود بیاد. منظورم اینه که در این روش، امکان های ما برای ازدواج و تشکیل زندگی در جامعه محیطی مون بوجود میاد.

تازه احتمالاً با 5 تاشون صمیمی تر هستیم و یقیناً با یکی از این 5 تا هم ازدواج می کنیم!!!!!!!!

این جامعه تمام محیط ما از جمله دانشگاه، محله زندگی، محل کار، فامیل و …. را شامل میشه.

البته این نسبت ها تو آدم های مختلف فرق می کنه. مثلاًٌ یه پسر که تو دانشگاه آزاده ، امکان های زیاد و رنگ وارنگی براش وجود داره !!! در حالی که یه دانشجوی مکانیک شریف سر یه امکان باید با 3 نفر دیگه رقابت کنه !!!!09.gif

نتیجه ای که می خوام بگیرم اینه که ما تو این روش ، با حذف کردن تعداد بسیاری از انسان هایی که شاید مناسب ترین شرایط رو برا ما داشته باشند، توی همان جامعه محیط بدنبال بهترین می گردیم. یعنی به دنبال بهتر گشتن و نه بدنبال بهترین بودن.

در حالی که تو روش سنتی تو امکان های زیادی از طریق خانواده، دوستان و آشناها و … برات بوجود میاد که روشون فکر کنی و از طریق خانواده و حتی خودت به تحقیق بپردازی. (جریان روش سنتی می مونه برا پست بعدی)

روش مدرن رو اگه یه بازه تعریف کنیم، یه حدش میشه ازدواج های نا معقولی که با عشق کورکورانه شروع شده و اصلاً برپایه شناخت طرفینی نیست و سرشار از شوره به جای شعور.  عشقی که احتمالاً از یک دوستی ساده شروع شده و به شدتی رسیده که گاهی طرفین بخاطرش خط قرمزهای خودشون رو هم رد کردن!! عشقی که خانواده ها باهاش مشکل دارند و نمی تونند بپذیرندش و دوطرف با رد شدن از خانواده ها به وضال میرسند. این نوع ازدواج معمولاً زیاد دوام نداره و بزودی دلزدگی بوجود میاد. این همون گرمی ایست که پس از وصال سرد میشه. ( من اکستریم دیدم ها. سیاهه سیاه)

طرف دیگه این بازه عبارت است از اینکه ما تو همون جامعه محیط بدنبال بهترین بگردیم. بعد از مقداری جستجو بدنبال بهترین ها ، گزینه هایی که ارزش بررسی رو دارند مشخص کرده و پس از بوجود آمدن اطمینان از شرایط طرف، اقدام به نزدیک شدن به فرد کرده و پس از ایجاد دوستی دوطرفه، فرد شخصاً از طرف مقابل خواستگاری می کند. در این سیستم خواستگاری به معنی کامل کلمه همان معنی خواستار بودن رو داراست. یعنی در این مرحله خواهان کاملاً از انتخاب خود مطمئن بوده و تنها منتظره جوابه طرف مقابل می مونه. (در حالیکه در روش سنتی خواستگاری فقط یه جلسه آشنایی است و هر دو طرف باید بررسی کنند و پس از چندین جلسه و گذشت زمان و یافتن شناخت، پاسخ نهایی داده می شود.) معمولاً پس از اعلام موافقت طرف مقابل روال کار به صورت رسمی با ورود خانواده ها دنبال می شود. دیگه مهریه های کلان و سخت گیری های خانواده دختر و ….

تویه این سیستم دیگه پسر نمی تونه به سادگی پا پس بکشه. هرگونه خلل در کار تاثیرات بسیار بدی رو طرفین میگذاره. خیلی وقتا پسر برای آشنایی وارد چنین رابطه ای شده و توش گیر افتاده.

تقریباً تمام افرادی که با روش مدرن به انتخاب همسر می پردازند از این روال استفاده می کنند.  برتری این روش نسبت به روش سنتی اینه که هر دو طرف زمان مناسبی رو در اختیار دارند تا طرف مقابل را مجذوب کنند لذا شروع زندگی برای آنها با شور و علاقه زیادی همراه خواهد بود. فرد به شکل واقعی طرف مقابلش را می خواهد و معمولاً اگر در انتخاب اشتباه نکرده باشه و طرف حداقل هایش را داشته باشد به زندگی مشترم بسیار پایبند خواهد بود. دو طرف شرایط و سختی های شروع زندگی رو راحت تر می پذیرند و با اونا مبارزه می کنند. توقع ها (غیر از مهریه که کی داده و کی گرفته!!!) خیلی معقولانه تره.

آسیب هایی که تو این روش وجود داره عبارت است از:

  1. پسر امکان های زیادی رو که یک مادر یا خواهر یا ... می تواند برایش به صورت غیر مستقیم ایجاد کند با حذف این ابزارها حذف می کند.
  2. پسر خودش را از داشتن نظر کارشناسی یک زن(مادر ، خواهر و ...) نسبت به یک دختر در نگاهه اول می تواند داشته باشد از دست می دهد. زمانی که مادر وارد می شود کار از کار گذشته است. (امکان دارد ظاهر یک دختر در حالت بدون حجاب مشکلاتی را داشته باشد که پسر هیچگاه از آنها آگاه نشود... این روش برای افراد مذهبی این مشکل بزرگ را دارد.)
  3. همه می توانند در مقابل جنس مقابل فیلم بازی کنند. ذکر این نکته لازمه که در کمتر مواردی دیده می شود که پسر در مقابل دختر شخصیت واقعیش رو نشون بده. چون داره تلاش می کنه تا طرف مقابل را مجذوب کنه. معمولاً این اتفاق به صورت ناخودآگاه می افتد. (پسر خسیس و اصف... وقتی یه دختر می بینه همچین حاتم طائی میشه که بیا و ببین!! یا دختره چنان گرم و مهربون برخورد می کنه که پسر فکر می کنه که یارو دختر مهربونه تو مملهMemol !!!)
  4. پا پس کشیدن نداریم !!!!
  5. در این روش چون خانواده ها نقشی ندارن ، تمام بار و مسئولیت انتخاب به گردن خود افراد میفته و فرد تو تمام مراحله زندگی تنهاست. کمک خانواده ها رو دست کم نگیرین.
  6. احتمال کور شدن بر اثر عشق و علاقه بسیار زیاده . تو این سیستم اکثراً انتخاب فرد بعد از تصمیم برای ازدواج با او صورت می گیره !!!  در حالیکه آدم عاقل اول انتخاب می کنه بعد تحقیق می کنه و بعد تصمیم می گیره که ازدواج کنه یا نه.

 

روش های ترکیبی معمولاً موثر تر از استفاده از یک روشه. حالا بعد از آوردن روش سنتی بیشتر توضیح میدم.

 

بر اساس تحقیقات من انسان ها در بهترین شرایط با استفاده از ابزارهای انسانی نهایتاً می تونند 70 تا 75 درصد شرایط رو بهینه کنند. البته از طریق روش مدرن این درصد حدود 60 تا 65 درصد میشه. چون نسبت به شرایط محیطی طرف مقابل چندان تغییری نمیشه بوجود آورد.

کلی چیزهای دیگه هم می خواستم بنویسم که میزارم بعد از مرحله روش سنتی و در پست نتیجه گیری من.

دکتر شریعتی تو کتاب فاطمه فاطمه است یه جریان جالبی در مورد سیر تشکیل خانواده در کشورهای غربی آورده که می تونست اینجا بیاد و کلّی متن را قوی کنه ولی حیف که نیافتم. اگه حال داشتین برین بخونین. اواسط کتابه.

یا حق

 

/ 19 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پیام

سلام، اين روش اول که در مورده من جواب نداد، من توی جامعه دانشگااهمون يا جامعه کوچيکتر، دانشکده، يه نفر را انتخاب کردم، کم کم بش نزديک شدم بعد بش پيشنهاد دادم ، اينجا همون عيب اين روش اتفاق افتاد، من که اونا بيشتر شناختم ديدم زياد برا هم مناسب نيستيم، اما چون من پيشنهاد داده بودم نميشد من پا پس بزارم، از مردونگی بدور بود، اين شد که هی پيش رفت و هی پيش رفت تا کار به خونواده ها کشيد، که البته معلومه بعد از اولين جلسه خواستگاری (يعنی بعد از اولین ساعت ) دو تا خونواده زدن به تيپ هم و همه چی تموم شد!!

پیام

من ديگه دختره ديگه ای نميشناسم، اصلاً هم وقت ندارم دنباله يکی ديگه بگردم و دوباره يه 2 سال وقتم را تلف کنم و مثله اول شه باز،، پس در اين مواقه آدم کار را ميسپاره دسته مادرش و راهت ميرسه به کاراش،،،نه؟

سپیدار

خدا وکيلی اون ۶۰ ٪تا ۶۵ ٪ را از کجا آوردی علی؟؟؟

ب . م .م.

خوب اقا پيام اين که خوبه که طرف و خانواده ها هر دو راضی شدند به اين که به درد هم نميخورند. شما هم بهتر بود از اول هدفتون رو مسير و خططون رو برای خانوم روشن ميکردين تا بعد از پا پس کشيدن نگران نباشين. بيشتر مشکل البته با دختراست قبول دارم. از همون اول خودشون رو وارد يه رابطه ی عاشقانه ميکنند نه اشنايی. البته اکثرا..توهين نشه....به حداقل موجود. بهتره اقايون که قصد اذيت و ازار هم ندارند از اول بگن که فقط مدتی اشنايی و نه دوستی....

ب . م .م.

نميدونم علی اقا اجازه ميدن يا نه؟ راستش يه وبلاگ ديگه هست که اجرای دختر و پسريه که از طريق دوستی به ازدواج رسيدند. و حالا هم خوشبختانه زندگيشون خوبه و به وبلاگ نويسی و مشاوره دادن به ديگران مشغولند. اجازه هست لينکشو بذارم تا بقيه هم اين داستان رو بخونند؟ با توجه به اينکه ممکنه با فرهنگ خيلی از ما سازگار نباشه اما برای ياد گيری نقاط بسياری دارند.

ali

سلام ... از نظر من مشکلی نداره ... يعنی حتماْ تو کامنت‌ها لينکش رو بگذار. ... ممنون

ب . م .م.

http://nargeslove.persianblog.irبعد از اينکه اين لينک رو باز کردين تو قسمت داستانش که گوشه ی سمت راست صفحه هست برين. احتمالا سه چهار روز طول ميکشه همه اش رو بخونين. اما حوصله کنين و با دقت بخونين... علی اقا از شما هم تشکر ميکنم.

خودم بیدم

ای بابا. آدم بهتون شک وکنهها... ازدواج که همش اینا نبیذ....................... چیزای خوب زیاد داشته بید !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!/بلدی چه جوری با زنت رفتار وکنی؟/یا چه جوری محبت از خودت در وکنی؟

helia

عالی بود.به من يه فکر سوم داد

*ye asemooni*

سلام ... امشب سالگرد ازدواج حضرت علی و حضرت فاطمه است... از امسال این روز ، روز ازدواج نامیده می شه... این روز رو بهتون تبریک می گم و از خدا برای هممون زندگی ای مثل زندگی اون دو بزرگوار خواستارم .... راستی ازدواج حضرت علی و حضرت فاطمه در حقیقت به شیوه ی ترکیبی بوده ... نه سنتی نه مدرن!!! البته این نظر منه.... ***آسمونی باشید***