شناخت عاطفی زن و مرد

سلام

اين مطلبی که الان ميارم رو از وبلاگ چهارفصل انتخاب کردم که تازه لينکش رو اضافه کرده ام ... نکات جالبی رو توش بيان کرده. ما ديديم کلی خواننده پيدا کرديم که ازدواج کرده اند. گفتيم يه مقدار مطالب عمومی تر بنويسيم ... منتظر مطالب شما هم هستم.

زن به مراقبت و مرد به ا طمینان نیاز دارد: زمانی که مردی برای بهبود حال زنش، به احساسات و دلبستگی های او توجه می کند، زن احساس می کند همسرش او را دوست دارد وبرایش اهمیت قائل است.وقتی مردی با حمایت از همسرش احساس بخصوصی به او می دهد، در برآورده کردن اولین نیاز اصلی زن موفق می‌شود. در این شرایط زن اطمینان بیشتری به مرد پیدا می‌کند و زمانی که زن اطمینان کند، انبساط خاطر می یابد وخیالش راحت می شود و اما درباره مردها باید گفت وقتی نظر زنی نسبت به همسرش صادقانه و پذیرنده باشد، مرد هم احساس می کند مورد اطمینان است. اعتماد مرد به این معناست که ما مطمئن هستیم او نهایت سعی خود را می کند و بهترین ها را برای همسرش می خواهد. وقتی واکنش های زن نشاندهنده اعتقاد مثبت او نسبت به توانائی ها و اهداف مرد است، اولین نیاز اصلی عشق مرد برآورده می شود و مرد هم خود به خود علاقه و توجه بیشتری به نیازهای زن نشان می دهد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

زن را باید درک کرد و مرد را باید پذیرفت:وقتی مرد بدون قضاوت ولی با دلسوزی و وابستگی به احساسات و صحبتهای زن گوش می دهد، زن احساس می کند به حرفهایش گوش کرده و او را درک کرده اند. زمانی که نیاز شنیده شدن و درک شدن زن برآورده می شود، او هم به آسانی نیاز همسرش را می پذیرد. اما درباره مردها باید گفت زمانی که زن با مهربانی وبدون کوشش در عوض کردن مرد او را می پذیرد، مرد احساس می کند مورد قبول است. یک رفتار پذیرشی نشان می دهد که مرد با محبوبیت تمام تائید شده است. این نشان دهنده این نیست که زن کاملا" شوهرش را بی عیب و نقص  می داند. بلکه نشان می دهد کوششی در عوض کردن او ندارد و به مرد اطمینان می دهد خود اوست که به تنهایی می تواند اوضاع را بهتر کند. وقتی مرد از سوی همسرش تائید شود، آسان تر می تواند برای همسرش شنونده خوبی باشد.

 

احترام به زن و قدردانی از مرد فراموش نشود: زمانی که مرد با تایید به زن نشان می دهد حقوق  خواسته ها و نیازهای او در اولویت است، زن احساس می کند مورد احترام واقع شده است. اظهارات محترمانه واقعی و طبیعی مرد مثل اهدای گل و به یاد داشتن تاریخ سالگرد ازدواج بسیار ضروری است. وقتی زن احساس احترام می کند، آن طور که در خور همسرش است از او قدردانی می کند.

وقتی زن تشخیص می دهد شخصا" از رفتار و کوشش مرد بهره مند شده است، مرد احساس قدردانی می کند. قدردانی زن واکنشی به مراقبت و حمایت شدن ازاوست. وقتی از مردی قدردانی می شود او می داند که کوشش او به هدر نرفته و تشویق می شود بیشتر ایثار می کند. در این حالت مرد قدرت و انگیزه پیدا می کند تا برای همسرش احترام بسیاری قائل شود.

 

زن به وفا ومرد به تحسین نیاز دارد:مرد زمانی« زن نیازمند به عشق ومحبت » را به کمال می رساند که به خواسته ها و نیازهای او بیشتر از نیازهای خودش مثل کار، تفریح ومطالعه اهمیت بدهد. مرد باید به نیازهای زن اولویت بدهد و متعهد باشد که ازاو مراقبت وخواسته هایش را برآورده کند. وقتی زن احساس کند مهمترین فرد زندگی همسرش است به راحتی اورا تحسین می کند.

اما همان طورکه زن نیاز به وفاداری دارد، مرد هم دوست دارد تحسین حقیقی زن را لمس کند. برای تحسین مرد باید او را با نگاهی پر از شگفتی لذت وخوشحالی نگاه کرد. زمانیکه زن با خوشحالی از اخلاق وهنرهای بی نظیر شوهرش مثل خوش اخلاقی، قدرت، پشتکار، راستی وصداقت، مهربانی، عشق، ادراک و پرهیزگاری حیرت زده شده و تعریف می کند مرد احساس می کند مورد تحسین قرار گرفته است. در این شرایط مرد با اطمینان خاصی به پرستش زنش می پردازد.

 

زن را باید تائید کرد ومرد باید مورد پسند قرار گیرد:زمانی که مرد درباره احساسات و خواسته های زن اعتراض یا بحثی نمی کند و در عوض آنها را می پذیرد ومعتبر می داند، زن واقعا" احساس می کند مرد دوستش دارد. به یاد داشته باشیم بسیار مهم استکه مرد به احساسات زن بها دهد در حالی که به نظر خودش چیز دیگری باشد. وقتی مرد یاد می گیرد که چطور این تائید را به زن نشان دهد، مطمئن می شود مورد پسند قرار گرفته است.

هر مردی قلبا" می خواهد برای همسرش یک قهرمان باشد. نشانه قبولی او در امتحان تصویب زنش است. تصویب زن نشان می دهد که احسان و خوبی مرد مورد پسندش قرار گرفته و نهایت رضایت را از او ابراز می کند. تصویب رفتار مرد شناخت او و دلایل مفیدی است که او طبق آنها کار انجام می دهد.

 

به زن اطمینان خاطر دهید و مرد را تشویق کنید:وقتی مرد به طور مداوم نشان می دهد که دلواپس زن است او را درک می کند وبه او احترام می گذارد وهمسرش مورد علاقه وتائید او قرار دارد، نیازاصلی زن درباره اطمینان خاطر برطرف می شود. یک رفتار مطمئن که از طرف مرد اعمال می شود به زن می گوید همیشه دلخواه همسرش خواهد بود.

« معمولا" مردها به اشتباه فکر می کنند چون یک بار نیازهای اصلی زن را برآورده کرده وبه اواحساس امنیت و خوشنودی داده اند، پس دیگر تا ابد همسرش می داند که مرد دوستش دارد! در حالی که صحیح نیست ومردها باید بدانند بارها وبارها باید به همسرشان اطمینان خاطر بدهند.»

نیازهای عمده مرد هم باید از طرف همسرش تائید وتشویق شود. نظریات تشویق آمیز زن به مرد قدرت وامید می دهد تا به صلاحیت وشخصیت خود مطمئن شود. وقتی زن همسرش را تشویق می کند که تمام سعی خود را بکند، مرد دلگرم می شود واحساس آرامش می کند.

در نهایت باید گفت برای اینکه در روابط خود موفق باشیم، باید فصلهای متفاوت عشق و تفاوتهای احساسی را درک کنیم وبپذیریم. گاهی عشق خود به خود جاری است ولی گاهی برای رسیدن به آن تلاش لازم است. ما نباید انتظار داشته باشیم همیشه همسرمان سرشار از عشق و محبت باشد یا حتی یادش بماند چگونه مهربان باشد. در ضمن باید به خودمان موهبت درک وفهم را هدیه کنیم و توقع نداشته باشیم تا همیشه تمام آنچه را درباره محبت ومهربان بودن یاد گرفته ایم به یاد داشته باشیم. ما هم گاهی اشتباه می کنیم وباید آن را بپذیریم و هرچه زودتر خود را اصلاح کنیم

يا حق

/ 5 نظر / 61 بازدید
N.d.hoseini

سلام*طبق معمول مطلبتون عالی بود* فقط ۱ سوال من توی يک کتابی خوندم (مردها نياز دارند که تایید بشن و زنها مورده پسند قرار بگيرن)يعنی درست برعکس مطلب شما!حالا شما به عنوان ۱ مرد کدوم تاييد می کنيد؟

*ye asemooni*

سلام ... عالی بود ... دست نويسندش درد نکنه!!! .... يکم مطالب کلی بود ... می دونيد اين چيزايی که گفتيد اسم های ديگری هم داره و حتی گاهی هم زن و هم مرد به يه چيز مشترک نياز دارند ... به عنوان مثال تشويق شدن ... اين يه نياز مشترکه ... هم مرد وهم زن هر دو به تشويق شدن نياز دارند اما جاش متفاوته .... هر خانومی نياز داره که تو بعضی موارد از طرف همسرش تشويق شه يه نمونه ی کوچکش توی آشپزی می تونه باشه و... ولی يه آقا توی يه موارد ديگه که خودتون بهتر می دونيد.... يا مثلا وفاداری : اين نياز رو فقط خانوم ها ندارند حتی گاهی در مورد بعضی از آقايون اين قضيه شديد تره !!! ... يا همين طوره در مورد تحسين شدن و الی آخر ... علی آقا! اين مواردی که گفتيد خيلی هاش نياز هاييه که هم مردها دارند و هم زن ها وتنها تفاوتش محل برآورده شدنشونه!!!! ***آسمونی باشيد***

عبدا.. راستگو

الحق و والانصاف دنیای متفاوت زنها و مردها رو با زبانهای متفاوت آنها زیبا توضیح داده بود . برام خيلی جالبه که بعضی ها ميگن زنها و مردها برای زندگی بايد زبان مشترک داشته باشن ! ولی به نظر من اگه هرکدوم -- زبون دنيای اون يکی رو متوجه بشن زندگی گلستان ميشه.

علی

سلام .. در جوابN.D.Hoseini عرض کنم که هر دوی اين جملات درست هستند. اين جملات چند پهلو هستند و بايد شرح آنها را باهاشون بخونی

متین

سلام عزیز اگه دوست داشتی وبلاگم رو بخون .دوست دارم وبلاگ شما رو اد کنم چون موضوعش به وبلاگ من نزدیکه!ممنون